‎فناوری فرهنگی چیست؟

‎فناوری فرهنگی چیست؟

فناوری‌های فرهنگی“، کاربرد فناوری در ارتقا و رشد صنایع فرهنگی است و معمولاً بر مبنای ”صنایع فرهنگی“ تعریف می‌شوند. ”فناوری فرهنگی“، فناوری است که عمده‏ترین کاربرد آن،  در ”صنایع فرهنگی“ است. بنابراین برای تعریف ”فناوری فرهنگی“، باید“صنایع فرهنگی“ را تعریف کنیم.

‎ســازمان های بین‏المللی نظیر UNIDO، UNESCO وWIPO، هــر یک تعـاریف مختلفی از ”صنایع فرهنگی“ دارند. ولی تعریف کلی آنها به این جمله بر می¬گردد:

‎تولید نظام‏مند کالاها و خدماتی که ماهیتاً فرهنگی هستند و بر افراد جامعه اثر فرهنگی می‏گذارند.

‎به عبارت دیگر، ”صنایع فرهنگی” گونه‌ای از صنعت هستند که به خلق ایده، تولید و توزیع محصولات و خدماتی می‏پردازند که ماهیت فرهنگی دارند و مخاطب آن‏ها جنبه‏های فرهنگی فرد و جامعه است. این صنایع دانش‌بنیان هستند و قابلیت زیادی برای ایجاد شغل دارند. از آن‌جایی که تولید فرآورده‌های فرهنگی بر خلاقیت، مهارت و استعداد فردی استوار است، صنایع فرهنگی را صنایع خلاق نیز می‌نامند.

‎فناوری فرهنگی می تواند صنایع فرهنگی کشور را متحول سازد و نقشی بی بدیل در توسعه این صنعت و به تبع آن اشتغال و کارآفرنی در کشور داشته باشد. این فناوری میتواند فرایند تولید، نگهداشت، فروش، برندینگ، بازاریابی و تمامی عرصه های صنعت فرهنگی کشور را متحول ساخته و مسیر صادرات این صنعت را هموار سازد. فناوری های عرصه سینما چه در دوربین های فیلمبرداری و چه در سیستم های نورپردازی، تدوین و ذخیره سازی، فناوری های عرصه پوشاک، فناوری های عرصه برندینگ و بازاریابی، فناوری های عرصه موسیقی، فناوری های صنعت گردشگری همچون گردشگری دیجیتال از جمله فناوری هایی هستند که ضمن ارتقای صنعت فرهنگی، زمینه توسعه کسب وکارهای فرهنگی را فراهم نموده و ظرفیت های تولید و اشتغال را فراهم می سازند.

‎فناوری های فرهنگی میتوانند صنعت فرهنگی ایستا و ساکن ما را به صنعتی سیال و هدفمند تبدیل نموده و نقشی بی بدیل در توسعه فرهنگی و صنایع فرهنگی کشور داشته باشند.

تاریخ انتشار : 1396-11-04

برای دیدن موقعیت ما در نقشه کلیک کنید